Służba Więzienna


Od października 2006 roku rozpoczęliśmy „służbę więzienną”.

Liderami tej grupy jest Jerzy Lechowski (19 grudnia Jerzy Lechowski został nominowany w konkursie Wolontariusz Roku 2007 Regionu Wałbrzyskiego pod Patronatem Honorowym Augustyna Skrętkowicza- Starosty Wałbrzyskiego oraz Piotra Kruczkowskiego- Prezydenta Miasta Wałbrzych) oraz Dariusz Sosin wspomagani przez ochotników wolontariuszy:

Jan Zieliński

Jacek Skałuba

Daniel Laskiewicz

Paweł Krzymiński

Jacek Cieplak

Służba prowadzona jest w :

Areszcie Śledczym w Dzierżoniowie(Sobota), oraz na Oddziale Zewnętrznym w Piławie Dolnej( Czwartek)

Prowadzone spotkania mają charakter profilaktyczny oparty przede wszystkim na nawiązywaniu kontaktów więźniami. Służba pełniona jest systematycznie co tydzień. Wiemy, że w tych osobach głęboko osadzone jest poczucie odrzucenia i ogromnej samotności, powodując trudności w korelacjach ze społeczeństwem. Dobrym czasem przełamywania tych barier jest właśnie ten moment spotkań. To czas na podejmowanie decyzji „chcę coś zmienić w swoim życiu”. W grupach jednorodnych takich jak grupy w zakładach karnych jest zbyt wiele pesymizmu i niemożności – “jeden drugiego ciągnie w dół”.

To służba , w której możemy zaobserwować jak dana osoba przewartościowuje swoje dotychczasowe życie, odnajduje sens i cel w nowych wartościach, jakie ukazujemy poprzez dekalog. Ważne dla nas jest to, aby nauczyć się żyć w zgodzie ze sobą, z ludźmi i Bogiem zrywając z kryminalną przeszłością. Dla nas każdy człowiek jest wartościowy i godny uwagi. Jest to praca ciężka i długofalowa.